100 yaşındaki Nazi subayı 3 bin 500’ü aşkın cinayetle yargılanacak
100 yaşındaki Nazi subayı 3 bin 500’ü aşkın cinayetle yargılanacak

Almanya’nın Brandenburg eyaletinde yer alan Neuruppin şehri savcıları, ismi açıklanmayan bir kişinin 1942 ile 1945 yılları arasında Berlin’in kuzeyindeki Oranienburg’daki Sachsenhausen Toplama Kampı’nda 3 bin 518 kişinin ölümüne bilerek ve isteyerek yardım ve yataklık etmek suçundan yargılanacağını ifade etti.

Nazi toplama kamplarının idari merkezi olan Sachsenhausen, 1936-1945 yılları arasında faaliyet gösterdi. Geniş bir alana yayılmış olan kampta, şu anda bile ziyaretçilere kapalı tutulan bir gaz odasının yanı sıra, çeşitli deneysel ameliyatların yapıldığı bir patoloji laboratuvarı bulunuyor.

NTV’de yer alan habere göre, kampta 100 bin kişi ise hastalık, yetersiz beslenme, tifo, sarılık ve dondurucu soğuklar nedeniyle hayatını kaybetti. Ayrıca binlerce kişi de gaz odalarında ve yapılan tıbbi deneylerle öldürüldü.

Soruşturmayı yürüten başsavcı Cyrill Klement’e, şüphelinin ileri yaşına rağmen mahkemeye çıkarılması uygun görülse de duruşma saatlerini sınırlayabileceklerini açıkladı.

96 YAŞINDAKİ SEKRETER 10 BİN KİŞİ ÖLDÜRMEKLE SUÇLANIYOR

Bununla birlikte eski Nazi subayının suçlanması, ülkenin kuzeyindeki Itzehoe kasabasındaki savcıların, 2. Dünya Savaşı sırasında Stutthof toplama kampında sekreter olarak çalışan bir kadını da aynı iddialarla suçlamalarının ardından geldi.

96 yaşındaki kadın 10 bini aşkın kişinin ölümüne yardım ve yataklık etmekle suçlanıyor.

KAMPTA İŞLEVİ OLAN HERKES CİNAYETE ORTAKLIKTAN SUÇLANABİLİYOR

Her iki dava da, bir Nazi kampının işlevine katkıda bulunan herhangi birinin cinayete doğrudan iştirak etmese suç ortaklığı yapmaktan yargılanabileceğine dair yasal emsallerin ortaya çıkmasının ardından geldi.

Yasal dayanak, 2011 yılında otomotiv işçisi John Demjanjuk’un, Alman işgali altındaki Polonya’daki Sobibor ölüm kampında gardiyan olarak görev yaptığı iddiaları üzerine cinayete yardımdan mahkum edilmesiyle başladı. İddiaları reddeden Demjanjuk, temyize gidemeden hayatını kaybetti. 2015 yılında da eski Auschwitz gardiyanı Oskar Gröning’in aynı suçlamayla 2015 mahkumiyeti onaylanarak yasal dayanak sağlamlaştırıldı. Bu davalardan önce Alman mahkemeleri, Nazi kampında çalışan herhangi birinin yargılanması için cinayete katıldığına dair kanıt sunulmasını istiyordu.

Klement, “Bu davanın özü, Demjanjuk ve Gröning’in davalarında Nazilerin ölüm mekanizmasının bir parçası olmasının, cinayetten mahkum edilmeleri içi yeterli olduğu kararına dayanıyor” dedi.

Öte yandan, mahkeme duruşma için henüz bir tarih belirlemedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here