DOLAR 31,2274 0.07%
EURO 33,9523 0.22%
ALTIN 2.039,14-0,06
BITCOIN %
İstanbul
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri Yayımlandı
  • İlk Haberler
  • Gündem
  • Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri Yayımlandı

Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri Yayımlandı

ABONE OL
Ocak 2, 2024 11:10
Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri Yayımlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tebliğlerde İthalat Denetimleri Düzenlendi

Ürün Gruplarında Yeni Ürünler Denetim Kapsamına Alındı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ürün güvenliği ve denetimi tebliğleri, 31 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Tebliğlerin içeriğinde oyuncaklar, makineler, gıda, ilaç, atıklar, kimyasallar, tekstil, kırtasiye ürünleri, ayakkabılar, tıbbi cihazlar, yapı malzemeleri gibi pek çok ürün grubunun teknik düzenlemesine uygun ve güvenli bir şekilde piyasaya girmesi için ithalat aşamasında yürütülen denetimler düzenlendi.

Yeni Ürünler İthalatta Denetim Kapsamına Alındı

Tebliğlere göre, tekstil, konfeksiyon, ayakkabı ve kırtasiye ürün gruplarında yeni ürünler ithalatta denetim kapsamına alındı. Anne ve bebek ürünlerinin sıkı denetimi için ‘Anne ve Bebek Ürünlerinin İthalat Denetimi Tebliği’ yayımlandı. Ağır iş makinelerinin güvensiz veya teknik düzenlemesine aykırı şekilde piyasaya arzının önlenmesi için ‘Karayolu Dışında Kullanılan Hareketli Makinelerin İthalat Denetimi Tebliği’ yayımlandı.

Atık ve Kimyasalların İthalatı Kontrol Altına Alındı

Sanayinin ihtiyaç duyduğu, hammadde niteliğindeki atık baskı devre kartları, ithalatı kontrole tabi atıklar kapsamına alındı. Uluslararası sözleşmelerden kaynaklı taahhütleri çerçevesinde florlu sera gazlarının kullanımının kademeli olarak azaltılması amacıyla, ithalatta yapılacak denetimler ve kota tahsisine ilişkin hükümler yeniden düzenlendi.

Kimyasal Ürünlerin İthalatı Kontrol Edilecek

Kayıt dışı üretimde kullanılarak halk sağlığını tehdit edebileceği tespit edilen 23 yeni kimyasalın ithalatı kontrol altına alındı. Ek olarak, beşeri tıbbi ürünlere yönelik olarak, radyoaktif kimyasal elementler ve izotoplara ilişkin denetimin kapsamı genişletildi. Gıda ürünlerinin ithalat denetimi kapsamında ‘Kontrol Belgesi’ ve ‘Uygunluk Yazısı’ aranan ürünlere ve muafiyetlerden yararlanarak denetime tabi olmadan ithal edilen ürünlere ilişkin düzenlemeler yapıldı.

Kalite Denetim Standartları Güncellendi

Tütün, tütün mamulleri, alkol ve alkollü içkilerin ithalat denetimi kapsamında tebliğ eklerinde düzenleme yapıldı. Bazı tarım ürünlerinin ihracatında ve ithalatında yapılacak ticari kalite denetimi için esas alınacak standartlar yıl içerisinde yapılan tadiller dikkate alınarak güncellendi.

Yeni Tebliğ İle İthalattaki Ürün Güvenliği Denetimleri İyileştirildi

Ticaret Bakanlığı aracılığıyla Avrupa Komisyonu’na bildirilerek göreve başlayan onaylanmış kuruluşlar ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına dair bildirimlerde tutarlılık ve yeknesaklık sağlanması ile sistemin sorunsuz işlemesine yönelik usul ve esaslar belirlendiği yeni bir tebliğ yayımlandı. İthalattaki ürün güvenliği denetimine yönelik değişikliklerle birlikte, 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu’nda yer alan idari para cezalarının alt ve üst hadlerine yeniden değerleme oranı (yüzde 58,46) esas alınarak artış yapıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.