DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 301586-2,01%
İstanbul
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

General Tire araştırması:   4×4 ve SUV kullanan sürücüler daha ‘sosyal’
  • İlk Haberler
  • Gündem
  • General Tire araştırması: 4×4 ve SUV kullanan sürücüler daha ‘sosyal’

General Tire araştırması: 4×4 ve SUV kullanan sürücüler daha ‘sosyal’

Premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi Continental’in markalarından General Tire’ın yeni araştırmasına göre, olumsuz hava koşullarında güvenilirlik, sürücülerin araçlarından en büyük beklentileri arasında yer alıyor. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası, 4x4 veya SUV sahibi olduktan sonra tahminlerinden daha fazla sosyal etkinliklere katıldıklarını belirtiyor. Yeni lastik alırken ise dayanıklılık, yakıt verimliliği ve ıslak zeminde yol tutuşu ön plana çıkıyor.

ABONE OL
Temmuz 28, 2022 08:22
General Tire araştırması:   4×4 ve SUV kullanan sürücüler daha ‘sosyal’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Continental markalarından, arazi lastikleri uzmanı General Tire’ın yeni araştırması, sürücülerin 4×4 ve SUV araçlara yönelmesinin en sık rastlanan nedenlerini göz önüne serdi. Bu yönelimin en önemli sebepleri arasında yüksek sürüş pozisyonu, daha fazla depolama alanı ve olumsuz hava koşullarında güvenilirlik öne çıkıyor. Araştırmaya katılan 2 bin 4×4 ve SUV sürücüsünün yaklaşık beşte biri, off-road kapasitesinden dolayı daha büyük araçları tercih ediyor.

Satın aldıktan sonra, 10 sürücünün 4’ünden fazlası (yüzde 43) aracını değiştirme ihtiyacı hissediyor. Sonuç olarak, artık çoğu kişi aracın artan çekiş gücü ve dengesi (yüzde 35) ile çekme kapasitesini (yüzde 33) eskiye kıyasla önemli faktörler olarak görüyor. Araştırmaya katılan araç sürücülerinin yarısından fazlası, 4×4 veya SUV sahibi olduklarından bu yana yol gezileri, arazi keşif gezileri ve kamp tatilleri gibi sosyal etkinliklere beklentilerinin üzerinde katıldıklarını belirtiyor. Katılımcıların beşte biri ise 4×4 veya SUV araçlarıyla araziye daha fazla çıkmak istiyor.

‘Her yer ulaşılabilir’

General Tire İş Geliştirme Müdürü Matthias Bartz, “4×4 ve SUV araç sahiplerinin en önemli ihtiyaçlarını ve bunların zaman içinde nasıl değiştiğini öğrenmek çok ilginç. Çoğu, olumsuz hava koşullarıyla baş edebilecek bir aracın yanı sıra sürücüye güven veren lastiklerin öneminin altını çiziyor. General Tire, ‘Her yerin ulaşılabilir’ olduğuna gerçekten inanıyor. Lastiklerimiz ister yolda ister arazide, her türlü macerayı destekler. Sıra dışı arazi becerilerini güvenilir kara yolu sürüşü ile birleştirmek isteyen SUV, pikap ve arazi aracı sürücülerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Grabber AT3 gibi arazi lastikleri geliştirdik” dedi.

Arazide en büyük sorun lastik hasarı

Araştırma, katılımcıların yarısının 4×4 veya SUV ile araziye çıktığını da ortaya çıkardı. Alışılagelmiş güzergâhların dışına çıkmaya cesaret eden sürücüler, yanlarına en çok ilk yardım çantası, yedek lastik ve iş lambası alıyorlar. Arazi sürüşü yapanların en sık karşılaştığı sorun olan lastik hasarı, kara yolundan çıkıldığında dayanıklı ve sağlam lastiklere olan ihtiyacın altını çiziyor. Sürücülerin yüzde 41’i arazide çamura saplanırken, yalnızca yüzde 12’si yanlarında bu durumdan kurtulmalarına yardımcı olacak bir kurtarma ekipmanı (recovery board) taşıyor.

4×4 araç satın alanların yarısından fazlası (yüzde 53) ilgilendikleri araçların arazi becerilerini karşılaştırıyor. Yol ve arazi performansı arasında doğru dengeyi bulmak yüzde 61’i için önem taşıyor. Sürücülere tercih ettikleri 4×4 veya SUV lastikleri sorulduğunda, ise en önemli özellikler olarak dayanıklılık, yakıt verimliliği, ıslak zeminde yol tutuşu ve kilometre performansı öne çıkıyor.

Sağlam ve dayanıklı lastik seçimi önemli

Sürücülerin yüzde 67’si sağlam ve dayanıklı lastiklere sahip olmanın önemli olduğunu, yüzde 31’i ise lastiklerini yalnızca güvenilir bir markadan satın alacaklarını belirtiyor. Aslında dörtte biri, hem kara yolu hem de arazide mükemmel performans sergileyen lastiklerle ilgileniyor.

Matthias Bartz, “Bir 4×4 veya SUV’un direksiyonuna geçtiğinizde, bu çok yönlü araçların sunduğu imkânların çeşitliliğini bilmek harika. Bu araştırma, arazi sürüşü yapan veya daha fazlasını yapmak isteyen sürücülerin yola çıkmadan önce pek çok altın kuralı bilmelerinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. İşte bu yüzden, web sayfamızda güvenli bir arazi sürüşü ve maceranın tam tadına varmak için gereken her şeyin yer aldığı bir bölüm oluşturduk” diye ekliyor.

Arazi sürüşüyle ve bir sonraki maceranız için en iyi lastikleri seçmenize yardımcı olacak daha fazla bilgi için www.generaltire.eu adresini ziyaret edebilirsiniz.

General Tire

General Tire, 1915 yılında Güney Carolina’da kuruluşundan bu yana 100 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Şirket, ilk günlerinden bu yana tüm araç türlerine uygun lastikler üretmiştir. Continental, 1987 yılında şirketi satın almıştır. General Tire günümüzde dünya çapındaki müşterilerine otomobil, kamyon ve endüstriyel lastiklerin yanı sıra 4×4 araçlar için özel lastikler tedarik etmektedir.

www.generaltire.com

 

Continental Hakkında

Continental yolcu ve ürünlerin sürdürülebilir ve birbiriyle bağlantılı hareketliliğini sağlayan ileri teknolojiler ve hizmetler geliştirmektedir. 1871 yılında kurulan teknoloji şirketi; araçlar, makineler, trafik ve ulaşım için güvenli, verimli, akıllı ve uygun maliyetli çözümler sunmaktadır. 2021 yılında 44,5 milyar euro satış rakamına ulaşan Continental, halen 58 ülkede ve pazarda 190.000’in üzerinde kişiyi istihdam etmektedir. 8 Ekim 2021’de şirket kuruluşunun 150. yılını kutladı.

Lastik Grubu dünya çapında 24 üretim ve geliştirme merkezini bünyesinde barındırmaktadır. Continental, 2021 mali yılında elde ettiği 11,8 milyar euro tutarında geçici satış rakamı ve 57,000’in üzerinde çalışanı ile dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden biridir. Lastik üretiminde teknoloji liderleri arasında yer alan Continental, binek, ticari ve özel araçların yanı sıra çift tekerlekli araçlara dek geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ar-Ge alanında süregelen yatırımlarıyla Continental mobilitenin daha güvenli, tasarruflu ve çevre dostu hale gelmesine büyük katkı sağlamaktadır. Lastik Grubunun portföyü arasında lastik ticareti ve filo uygulamaları için hizmetler ile dijital yönetim sistemleri yer almaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.