DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN %
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Her Yaşta Fonu ile Desteklenen “İz Bırakıyoruz Projesi” Hayata Geçiyor!
  • İlk Haberler
  • Gündem
  • Her Yaşta Fonu ile Desteklenen “İz Bırakıyoruz Projesi” Hayata Geçiyor!

Her Yaşta Fonu ile Desteklenen “İz Bırakıyoruz Projesi” Hayata Geçiyor!

ABONE OL
Aralık 28, 2021 10:59
Her Yaşta Fonu ile Desteklenen “İz Bırakıyoruz Projesi” Hayata Geçiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabancı Holding ve 200 yıllık dünya sigorta devi Ageas iştiraki olan AgeSA, yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili konulardaki çalışmaları desteklemek amacıyla oluşturduğu Her Yaşta Fonu ile sivil toplum kuruluşlarına hibe desteği sağlıyor. Fon kapsamında hibe kazanmayı hak eden sivil toplum kuruluşlarından Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), İz Bırakıyoruz projesini hayata geçirmek için proje kolaylaştırıcı gençlerini seçti. Seçilen gençler 11-12 Aralık’ta eğitim almaya başladı.

 

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün lider kuruluşlarından AgeSA, Her Yaşta Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında geçtiğimiz aylarda Sivil Toplum için Destek Vakfı (STDV) koordinasyonunda Her Yaşta Fonu’nu hayata geçirmişti. Yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili konularda projeler yürüten sivil toplum çalışmalarını desteklemek amacıyla oluşturulan fona yapılan başvuruların değerlendirilmesinden sonra 4 farklı sivil toplum kuruluşunun 5 projesi toplamda 400 bin TL’ye ulaşan hibeden yararlanmaya hak kazanmıştı. Fon kapsamında hibe almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşlarından Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), İz Bırakanlar Projesi, kolaylaştırıcı gençleri seçmek için bir ilan açmıştı. İlana Türkiye genelinden toplam 148 başvuru alındı. Gelen başvuruların fazlalığı nedeniyle 30 olarak belirlenen kolaylaştırıcı genç sayısı 35’e çıkartıldı. Proje ile 65 yaşını aşmış 60 kişinin öz yaşam hikâyelerinin anlatı yoluyla kayda geçirilmesi sağlanıyor. Bu sayede yaşlı insanların psikososyal iyilik hallerinin geliştirilmesini amaçlanıyor. Projenin, tıp, psikoloji ve rehberlik dalında çalışan 35 gencin rehberliğinde yürütülmesi planlanıyor. Seçilen proje kolaylaştırıcısı gençler, 11-12 Aralık tarihlerinde eğitim almaya başladı.

 

AgeSA Pazarlama ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Roşan Dilek projeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Her Yaşta kurumsal sosyal sorumluluk projemizin bir parçası olan Her Yaşta Fonu’ndan hibe almaya hak kazanan Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), önemli bir projeye imza atıyor. Hikâyelerin gücüne her zaman inanan biri  olarak, projenin büyük ses getireceğine ve başarılı olacağına inanıyorum. Üstelik projenin gençlerle  65 yaş üstü insanları bir araya getirecek olması da ayrı bir öneme sahip. Jenerasyonlar arası köprüyü de sağlamlaştıracak bu proje için oldukça heyecanlıyız. Tıp, psikoloji ve rehberlik dalında çalışan gençler için de çok önemli bir fırsat olan bu proje, onlara eşsiz bir deneyim yaşatacak.”

 

 

İz Bırakanlar Projesi Hakkında

İnsan hikâye anlatan bir varlıktır. Anlattıkça yeni anlamlar oluşturuyor, hikâyemizi ve yaşamımızı inşa ediyoruz. Özellikle 65 yaş üstü bireyler, geçmişe dönüp bakarak yaşamlarını değerlendirmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bunu yapmanın yollarından biri de hikâyelerini anlatmak. Bu hikâyeler birçok tecrübeyi içerisinde barındırıyor. Bu dünyada yaşayan insanlar yaşadıkları dünyada anlamlı bir “iz” bırakmayı hak ediyor. İz Bırakanlar Projesi’nin hikâyesi de burada başlıyor. Proje, özellikle pandemi döneminde izole olan 65 yaş üstü bireylerin hikâyeleriyle temas kurmayı, iz bırakmalarına destek olmayı amaçlıyor. 30 üniversite öğrencisine görüşme becerileri konusunda kapasite geliştirme eğitimiyle işe başlayacak proje, 65 yaş üstü bireyin iz bırakmak üzere hikâyelerini anlatmasıyla devam edecek. Yaşamı Gözden Geçirme metodu ile yapılandırılmış 6 oturumluk görüşme, proje kolaylaştırıcısı gençler tarafından yapılarak, 65 yaş üstü bireylerin yaşam hikayesini yeniden inşa etmesine yardım edecek. Her görüşmenin ardından gençlere süpervizyon sağlanarak etik ilkeler çerçevesinde görüşmeleri yürütmesi sağlanacak. Oluşturulan 60 yaşam öyküsü Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), internet sitesi aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılacak. Ayrıca 3 oturumluk grup çalışmasıyla da yaşlıların psikolojik iyi oluş hali desteklenecek. Bu sayede yaşlıların yaşam kalitesi ve psikolojik iyi oluş düzeyinin artmasını ve hikâyelerin birçok insana öykülerini anlatmak ve başka öyküleri dinlemek konusunda ilham olması amaçlanıyor. Proje kapsamında Ocak ayında projeye özel bir internet sitesi açılacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.