DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22208150,84%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vazife malulü sağlık çalışanları ile yakınları için; maaş, eğitim, konut ve ulaşım yardımları yapılacak
  • İlk Haberler
  • Gündem
  • Vazife malulü sağlık çalışanları ile yakınları için; maaş, eğitim, konut ve ulaşım yardımları yapılacak

Vazife malulü sağlık çalışanları ile yakınları için; maaş, eğitim, konut ve ulaşım yardımları yapılacak

ABONE OL
Aralık 20, 2020 14:10
Vazife malulü sağlık çalışanları ile yakınları için; maaş, eğitim, konut ve ulaşım yardımları yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya üzerindeki etkisini sürdüren koronavirüs salgınına karşı önleyici tedbirlerin yanı sırada ekonomik tedbirler de alınmaya devam ediliyor. Son olarak koronavirüsün ülkemizde meslek hastalığı sayılmasına karar verilirken, sağlık çalışanları vazife malulü sayılacak.

“YAKİNEN TAKİP ETTİĞİMİZ KONULAR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Vazife malullüğü ve meslek hastalığı mevzuatımızda yeri olan ve SGK olarak yıllardır süreçlerini yakinen takip ettiğimiz konular. Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın durumlarını, kadrolarına göre, vazife malulü veya meslek hastalığı kapsamında hızlıca ele alıyoruz” demişti.

TÜM SAĞLIK KURUMLARINDAKİ ÇALIŞANLAR YARARLANABİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili olarak hızlı şekilde hareket edilmesi talimatını verirken, yaşanan gelişmelerden sonra Sağlık Bakanlığı genelge yayımladı. Yayımlanan genelgeyle birlikte sağlık çalışanları için yeni haklar da getirilmiş oldu. Genelge ile, koronavirüs nedeniyle meslek hastalığı veya vazife malullüğünden, üniversite ve özel hastaneler dahil tüm sağlık kurumlarındaki çalışanlar yararlanabilecek.

Başvurular ilgili birim amiri (İl, İlçe Sağlık Müdürü, Başhekim) sonrasında ise İl Sağlık Müdürü tarafından onaylanacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki memurlar ile ilgili onaylanan başvurular İl Sağlık Müdürlüklerince Sağlık Bakanlığı’na gönderilecek. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda istihdam şekli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamı dışında görev yapan çalışanlara ilişkin onaylanmış başvurular ise, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gönderilecek. Sabah’ın haberine göre sağlanan haklar özetle şöyle olacak:

VAZİFE MALULÜ SAYILANLAR

Vefat eden ya da çalışma gücünü kaybeden sağlıkçılar vazife malulü sayılacak.Vazife malullerine veya yakınlarına belli şartlarda ikramiye ve hizmet süresine bakılmadan maaş ödenmektedir.Maaşlara ek ödeme ve tazminatlar da eklenmektedir.Bu durumdaki kişilere faizsiz konut kredisi imkanı sağlanmaktadır.Yakınlarına devlet memurluğu hakkı tanınmaktadır.Belli oranlarda vergi indirimi sağlanmaktadır.Bazı faturalarda özel indirimler uygulanıyor.Çocuklarına eğitim yardımları yapılıyor.

MESLEK HASTALIĞI SAYILANLAR

Geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor.Sağlık durumuna göre sürekli iş göremezlik ödeneği bağlanıyor.Vefat halinde yakınlarına gelir ve maaş ödeniyor.Gelir bağlanmış kız çocuklarına evlenme ödeneği veriliyor.Madde manevi tazminat ödenebiliyor.

KAÇ LİRA ÖDENECEK

Emeklilik ikramiyesi 30 yıl üzerinden ödenecek.Vazife malullerine her yıl 3 bin 213-5 bin 842 lira arasında ek ödeme olacak.Çocuklarına aylık ilköğretimde 182, ortaöğretimde 273, yükseköğretimde 365 lira verilecek.Vazife malulü ve eşlerine ücretsiz seyahat hakkı olacak.Hayatını kaybedenlerin yakınlarına kamuda 1 kişilik istihdam hakkı olacak.Aylık bağlanacak.Hayatını kaybeden sağlık çalışanının ailesine bir konut için TOKİ’den faizsiz kredi kullandırılacak.

Vazife malulü sağlık çalışanları ile yakınları için; maaş, eğitim, konut ve ulaşım yardımları yapılacakBu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.