DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 301452-2,08%
İstanbul
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yüzde 101 oranında artış gösteren e-posta tehditleri en önemli saldırı vektörlerinden biri olmaya devam ediyor.
  • İlk Haberler
  • Gündem
  • Yüzde 101 oranında artış gösteren e-posta tehditleri en önemli saldırı vektörlerinden biri olmaya devam ediyor.

Yüzde 101 oranında artış gösteren e-posta tehditleri en önemli saldırı vektörlerinden biri olmaya devam ediyor.

Trend Micro'nun bulut tabanlı e-posta koruma çözümü yalnızca geçtiğimiz yıl 33,6 milyon tehdidi engelledi

ABONE OL
Temmuz 29, 2022 13:46
Yüzde 101 oranında artış gösteren e-posta tehditleri en önemli saldırı vektörlerinden biri olmaya devam ediyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın önde gelen siber güvenlik şirketlerinden Trend Micro, 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 101 artışla 33,6 milyonun üzerinde e-posta tehdidini bulut ortamında engelledi. Saldırılardaki bu keskin artış, e-postaların siber saldırılar açısından en önemli giriş noktalarından biri olmaya devam ettiğini kanıtlıyor.

 

“Cloud App Security Threat” başlıklı raporun tamamını okumak için https://www.trendmicro.com/vinfo/us//security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/trend-micro-cloud-app-security-threat-report-2021 adresini ziyaret edin.

 

Her yıl tehdit ortamında ve kurumsal saldırı yüzeyinde büyük değişiklikler gözlemlediklerini belirten Trend Micro Teknik Lideri Burçin Olgaç, “E-postalarla başlayan siber saldırılar işletmeler açısından büyük bir tehdit olmaya devam ediyor. Bu risklerin azaltılmasında platform tabanlı bir yaklaşım benimsemek, tehditleri çok iyi araştırmak ve sınırsız düzeyde önleme, tespit ve müdahale sunmak büyük önem taşıyor” dedi.

 

Veriler, 2021 yılı boyunca Microsoft 365 ve Google Workspace gibi iş birliği platformlarında yerel korumayı destekleyen ürünlerden toplandı.

 

Diğer önemli bulgular arasında şunlar yer alıyor:

16,5 milyon kimlik avı saldırısı tespit edildi ve engellendi. Hibrit iş gücünü hedef alan saldırılarda yüzde 138 artış yaşandı.
Kimlik bilgilerini ele geçirmeye yönelik 6,3 milyon oltalama saldırısı tespit edildi. Yüzde 15’lik artış yaşanan kimlik avı saldırıları en önemli ihlal aracı olmaya devam etti.
Toplamda 3,3 milyon kötü amaçlı dosya tespit edildi. Bilinen tehditlerde yüzde 134, bilinmeyen kötü amaçlı yazılımlarda yüzde 221’lik artış yaşandı.
Olumlu bir gelişme olarak fidye yazılımlarındaki azalma devam etti ve bir önceki yıla göre yüzde 43 oranında azaldı. Bu azalmanın nedeninin, Trend Micro’nun Trickbot ve BazarLoader gibi gruplara ait fidye yazılımı araçlarını başarılı bir şekilde engellemesiyle bu saldırıların daha hedefli hale gelmesi olduğu düşünülüyor.

 

BEC (İş E-Posta Güvenliği İhlali) saldırılarında da yüzde 11’lik bir azalma tespit edildi. Ancak, Trend Micro’nun yapay zeka destekli yazım tarzı analiz özelliğiyle tespit edilen BEC tehditlerinde yüzde 83’lük bir artış olması, bu tür siber saldırıların giderek daha karmaşık hale geldiğini gösteriyor.

 

 

 

 

 

Trend Micro Hakkında:

Siber güvenlik alanında global lider olan Trend Micro, dijital bilginin dünya genelinde güvenli bir şekilde paylaşılmasına yardımcı olan çözümler sunuyor. On yılların verdiği güvenlik tecrübesiyle global tehdit araştırması ve sürekli devam eden inovasyondan aldığı güçle, Trend Micro’nun siber güvenlik platformu, bulut ortamları, ağlar, cihazlar ve uç noktalarda milyonlarca son kullanıcıyı ve yüz binlerce işletmeyi koruyor. Bulut ve işletmeler için siber güvenlik konusunda bir lider olan Trend Micro’nun siber güvenlik platformu AWS, Microsoft ve Google gibi ortamlar için en iyi hale getirilmiş ileri düzey tehdit savunma teknikleri sağlıyor. 65 ülkede 7.000 çalışanı ile Trend Micro, kurumların birbirleriyle bağlantılı dünyasını güvence altına alıyor. Daha fazla bilgi için www.trendmicro.com.tr

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.