DOLAR 32,5509 0.02%
EURO 35,0083 0.16%
ALTIN 2.432,51-0,50
BITCOIN 2104808-3,31%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

E-İhracat İçin Dijital Fabrika Mantığı ile   Kişiye Özel Marketing Dönemi
  • İlk Haberler
  • Ekonomi
  • E-İhracat İçin Dijital Fabrika Mantığı ile Kişiye Özel Marketing Dönemi

E-İhracat İçin Dijital Fabrika Mantığı ile Kişiye Özel Marketing Dönemi

Dünya piyasalarında iki yıldır son hızla süregelen büyük değişim, markaları ani ve keskin ekonomik ivmelere karşı hazırlıklı olmaya mecbur kılıyor. Yaşanan ekonomik krizler, savaşlar ve pandemi hem e-ticaret, hem de e-ihracatı hayli önemli bir noktaya ulaştı. Bu aşamada bir marka başarılı olmak istiyorsa sadece üretimde değil dijital pazarlamada, pazar yeri yönetiminde, lojistikte, müşteri geri dönüşlerine yanıt vermekte ve ihracatta en önde olmalı. Amaçlarının e-ticaret ve e-ihracattaki artışa katkı sunmak olduğunu belirten Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, “Birbirinden farklı disiplinleri ve uzmanlıkları gerektiren tüm bu uygulamaları aynı anda hayata geçirmek için ise Dijital Fabrika yaklaşımı şart. Bir Türk markasının ürünü ve hizmetini 4.5 milyar sosyal medya kullanıcısı arasından doğru ismi bulup, ona ulaştırıp, ülke ekonomisini büyütmek için kitlelere değil kişiye özel marketing ile başarı sağlıyoruz” dedi.

ABONE OL
Nisan 1, 2022 08:26
E-İhracat İçin Dijital Fabrika Mantığı ile   Kişiye Özel Marketing Dönemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde bir markanın büyüyebilmesi için büyük bütçeler harcayarak mağazalar açmasına gerek yok. Milyonlarca ziyaretçisi olan bir e-ticaret ve e-ihracat sitesinde açılacak pazar yeri sayesinde markayı büyütmek ve kazancı çoğaltmak mümkün. Kulağa hoş gelen bu yöntem yüz binlerce markanın birbiriyle giriştiği kıyasıya rekabet nedeniyle uygulanması profesyonellik isteyen bir dizi çalışma sonrası başarıya ulaşabiliyor. Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, hem değişen ekonomik düzeni, hem de markaların bu alanda atması gereken adımları anlattı. “Dijital Fabrika, markaların başarısını katlıyor” diyen Pamuk, şunları söyledi:

A’dan Z’ye Tüm Süreçleri Yönetmek İçin

“Biz Dijital Fabrika mantığını benimsemiş bir ajansız. Nedir bu kavram? Bir markanın kuruluşundan devamlılığına, e-ticaret ve e-ihracat için gerekli olan dijital marketing çalışmalarının A’dan Z’ye tasarlanması, bütçe oluşturulması, uygulanması ve raporlanmasından marka bilinirliğinin artırılmasına kadar bir dizi önemli süreci kapsıyor. Birbirinden farklı disiplinleri ve uzmanlıkları gerektiren tüm bu uygulamaları aynı anda hayata geçirmek için Dijital Fabrika yaklaşımı şart. Bir Türk markasının ürünü ve hizmetini 4.5 milyar sosyal medya kullanıcısı arasından doğru ismi bulup, ona ulaştırıp, ülke ekonomisini büyütmek için kitlelere değil kişiye özel marketing ile başarı sağlıyoruz.”

Alternatif Pazarlar Üretmeyi Amaçlıyoruz

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle başta turizm olmak üzere e-ihracat alanında Türk markaların alternatif pazar arayışları olduğunu hatırlatan Emrah Pamuk, “Dijital Fabrika mantığı ile marketing yapmanın bir diğer özelliği de marka için daima alternatifler üretmekten geçer. Eğer ajansın kabiliyetleri arasında sadece Türklerin yoğun olduğu Berlin’de değil görece Türk nüfusunun az olduğu Almanya’nın güneyinde de etnik pazarlama yapmak varsa, o zaman bir marka için Rusya ve Ukrayna yerine Almanya’da ikinci bir alternatif noktaya daha girilmiş olur. O nedenle ajansın ülkelerdeki etnik ve dini farklılıkları iyi bilerek buna uygun projeler üretmesi, tek kampanya ile sınırlı kalmaması gerekir. Etnik pazarlama markaya ciro ve müşteri kazandırır. Öte yandan e-ihracat da ülkenin döviz iştahı noktasında hayli önemlidir. Önce markayı tanıtmak, ürünü ve hizmetini anlatmak, ardından Pazar yerine ya da markanın satış sitesine ve offline alana tüketici yöneltmek gerekir. Tüm bunlar için:

-iyi bir planlama ile yola çıkılması

-bütçe planlamasının gerçekleşmesi

-hedef kitlenin belirlenmesi

-ürünün ve hizmetin iyi anlatılması

-geleneksel ve etnik marketing yapılması

-sosyal medya mecralarının yoğun şekilde kullanılması

-lojistik ve müşteri deneyimi konusunda çalışılması

-gelen satış ve marka bilinirliği verilerinin toplanıp işlenmesi gerekir. Bu süreçleri de ancak birbiri ile uyumlu, hızlı karar alabilen, konusunda profesyonel ve uluslararası pazarlama tecrübesine sahip bir ekip gerçekleştirebilir” diye konuştu.

Milli Bir Bilinçle Hareket Ediyoruz

126 ülkede dijital pazarlama çalışması yaptıklarını anlatan Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, “Her ülkenin, her şehrin hatta her mahallenin ürüne, hizmete bakışı farklıdır. Bunları bilerek, hangi Influencer, hangi kampanyada başarılı olur bunu analiz edip, doğru kampanya sürecini yöneterek markaları başarıya taşımak biz dijital ajansların başlıca görevi. Türkiye ekonomisinin ihracata, turiste ve gelecek her yatırıma kapısı açıktır. Bu noktada tüm faaliyetlerimizi milli görev bilinciyle yürüterek, elimizden gelen her türlü çabayı ortaya koyuyoruz” ifadesini kullandı.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.